Každý milovník zvířat se alespoň jednou zamyslel nad otázkou: je lepší pes nebo kočka? Univerzální odpověď neexistuje, navíc každý si bude hájit své oblíbené zvířátko. Jaké jsou ale problémy, na které se musíte připravit?

Pes, nejlepší přítel člověka
Jaké jsou jeho výhody?
– Pes je již odjakživa považován za nejlepšího přítele člověka. Nejvíce vyzdvihován vlastností je jeho oddanost. Pokud si s ním vybudujete dobrý vztah, nejraději by s vámi byl neustále. Bude se těšit když se vrátíte z práce, přitulí se, když budete smutný. Je známých několik případů, kdy si dokonce po smrti majitele našel pejsek cestu na hřbitov a tam zůstal se svým pánem.

– Do jisté míry si pejska můžete vychovat přesně podle vašich představ. Samozřejmě největší vliv na povahu psa má jeho plemeno. Ze psa se tak může stát přítulný mazlíček, vytrvalý sportovec nebo i zuřivý ochránce.

– Poslušnost. Ta souvisí s předchozími body. Pokud máte se psem dobrý vztah a dali jste mu dobrou výchovu a kvalitní výcvik, poslechne každý váš příkaz. A to i když by se měl vystavit nebezpečí, pro oddaného psa je totiž nejdůležitější dobro a spokojenost jeho pána.

– Psi mají rádi děti a děti mají rádi psy. Jde o dokonalé domácí zvíře do domácnosti s dětmi. Pes je obvykle velmi trpělivé a klidné povahy. Pokud ho tedy dítě bude tahat za ocas, strkat mu prsty do očí a podobně, většinou se nemusíte obávat, že by mu pejsek ublížil. Děťátko se spíše dočká přátelského obliznutia.

Jaké jsou jeho nevýhody?
– Především investovaný čas. Pes je stále jen zvíře a proto mu musíte dopřát dostatek volnosti. Samozřejmostí je i venčení, které si na vás počká 2 – 4 krát za den. A je jedno jestli sněží, prší, venku zuří vichřice. Pes vám dá svou oddanost, ale vy mu musíte dát hodně času.

– Nevýhodou pro někoho jsou i poměrně vysoké náklady na stravu. Jistě, pes není vybíravý a pochutná si téměř na všem. No výhradně lidská strava mu určitě neprospívá, proto není třeba zanedbávat ani speciální granule. A ty nebývají nejlevnější. Obzvláště v případě, že vlastníte jedno z rozměrnějších plemen, které toho sní opravdu dost.

Kočka má vlastní rozum
Jaké jsou její výhody?
– Kočka má svůj rozum a nedá se jen tak ovlivnit. Největší výhoda, která je pro mnohé zároveň největší nevýhodou. Nečekejte, že vás bude na slovo poslouchat jako její psí kolega, nebo že vás bude následovat úplně všude. Kočka je nezávislým stvořením, které se dokáže hodiny tulit a spokojeně příst, ale stejně se celé hodiny ani nemusí ukázat. Je samostatná, svobodná a to ji pro mnohé dělá atraktivní.

– Pokud jste limitováni finančně, zvolte si kočku. Náklady na stravu pro kočku jsou mnohem nižší než u psovi. Je menší, nepotřebuje až takový velký prostor, jde o méně náročného domácího mazlíčka.

– Nemusíte jí věnovat až tolik pozornosti. Kočka se dokáže zabavit i sama, zvláště v případě, že je máte alespoň dvě. Plusem je i nenáročnost, nakolik ji nemusíte venčit. Stačí koupit malý kočičí záchod a ona se ho hravě naučí používat. Nemusíte jít ven když je ošklivě, nemusíte brzy vstávat. Stejně přijatelnější jsou i prostorové nároky. I malý byt dokáže být pro kočku hotovým rájem. Leze po nábytku, pod pohovky, přezkoumá každý kousek vašeho bytu, aniž by se cítila stísněně.

Jaké jsou její nevýhody?
– Je nepředvídatelná. Sice prospí většinu dne, ale pokud má chuť se hrát, tak vám nedá pokoj. Tehdy se jí musíte věnovat bez ohledu na to, co děláte. Pokud ji budete ignorovat, ona se vám pomstí. Zabaví se sama, ale hrající se kočka je všechno, jen ne synonymum pořádku v domácnosti.

– Pokud máte děti, měli byste být opatrní. Kočka děti nejednou příliš v lásce nemá. Nebo abychom byli přesnější, nenechá si skákat po hlavě jako pes. Pokud ji malé dítě bolestivě zatáhne za ocas nebo cosi podobné, neštítí se použít své drápky. Proto je vhodná spíše do domácností s většími dětmi, které už vědí, jak se k zvířátku chovat.

– Musíte být obezřetní. Možná nepřikládáte otevřené ventilačky na okně před odchodem do práce velký význam. Ale po návratu domů vás může čekat na betonu před panelovým nepříjemné překvapení. Kočky do všeho strkají nos, všechno chtějí zkusit, prozkoumat. To může být velmi nebezpečné. V lepším případě počítejte s rozbitými květináči, o horším už raději nemluvme. Věnujte tak zvýšenou pozornost všemu, co může být nebezpečné.

Koho si vybrat?
Co si tedy vybrat? Rozhodnutí jednoznačné nebude. Dalo by se ale říci, že pes je vhodnější pro aktivnějších lidí. Pokud máte dostatečně velký dvůr, nebo čas na procházky, nemusíte se bát. Pejsek bude dobrou volbou. Stejně ho ocení například sportovně založení lidé, kteří budou mít nového kamaráda při ranním běhu. A pejsek bude oblíbený i u dětí.

V případě, že nemáte dostatečný prostor a čas na péči o domácí zvířátko, sáhněte po finančně méně náročné kočce. Budete mít nezávislou, elegantní a někdy možná vypočítavou společnici, kterou si však určitě oblíbíte.

Sdílejte