Letní horka jsou pro čtyřnohé miláčky složitým obdobím. Nemohou se převléknout do letního a chodit v kožichu by se ani nám nechtělo. Překlenout tyto náročné chvíle jim pomůže správná péče. Zjistěte, co pes skutečně vyžaduje!

Voda a stín
Dva základní atributy k tomu, aby váš čtyřnohý miláček prožil léto ve zdraví. Psi se rádi vyhřívají na slunci, ale vždy je třeba na zahradě, nebo balkóně zajistit stinné místo, kde se může před žárem schovat. Dostatek vody je nutnost. Pozor, neměla by být na slunci, protože přehřátá voda již dostatečně neosvěží. Vlažnou vodou můžete psa i jemně osprchovat. To mu nezpůsobí šok, ale příjemně ho osvěží.

Noste vodu i na krátké procházky
Pes nemá potní žlázy jako člověk, potřeba ochlazování se u něj projevuje vyplazeným jazykem a zrychleným dechem. Tímto způsobem se extrémě rychle dehydruje, proto je nutné zajistit psovi dostatek čerstvé vody i na kratších procházkách. Pravidelné venčení během veder, zejména v rozpáleném městě, vyžaduje alespoň pár loků vody. Bez ní se pes může snadno přehřát.

Změňte režim venčení
Na delší procházky choďte brzy ráno, nebo pozdě odpoledne, případně po setmění, kdy teplota vzduchu klesne. V době oběda třeba případné venčení omezit pouze na krátké vykonání potřeby. Pokud je to možné, vyhněte se rozpáleným plochám i při přechodu na venčící louku. Horký asfalt, hřiště, cesta a rozpálené povrchy sálající teplo jsou pro psa jako pobyt v sauně.

Dopřejte mu šťavnatější stravu
Při vysokých teplotách by pes měl přijímat vodu nejen pitím, ale i ve stravě. Pokud je krmen granulemi, v létě je obohaťte io maso z konzervy a tekutější dobroty jako tvaroh, či jogurty. Pejskovi zpříjemní letní dny. Při ovoci je třeba vyhnout se všemu, co má jadérka, pokud chlupáče chutná meloun, může si dát, ale bez zrníček.

Nejlepší ochlazování je dechem
Po návratu z procházky může být pes vyčerpaný a přehřátý. Nejlepším způsobem na rychlý návrat do normálu je odchýlit dveře na mrazničce, nebo lednici a nechat ho pár minut dýchat chladný vzduch. V žádném případě pes nepatří do ledové vody. Způsobilo by to okamžité stažení cév a šok. Rovněž ani přehazovat přes psa vlhký ručník není ideální. Stáhne cévy a následně se tělo zbavuje teploty ještě horší. Ideální je pro psa chladná dlažba nebo pelech z chladivých materiálů.

V autě ani na 10 minut
Pobyt v rozpáleném autě je pro psa život ohrožující už po pár minutách. Každoročně přitom několik pejsků majitelé doslova uvaří v přehřátém prostoru. Na ostrém slunci stačí jen 10 minut, aby teplota v interiéru auta stoupla na 60 – 70 stupňů Celsia, což je pro psa již téměř smrtelné. Nepodceňujte to, ani pokud si chcete odskočit si na rychlý oběd, nebo do obchodu. I krátký čas může v tomto případě zabíjet.

Stříhat netřeba
Pes nemá potní žlázy na těle a proto není vhodné ani stříhání. Méně se „potit“ nebude. V tomto ohledu je nejlepší spolehnout se na přírodu, která automaticky zařizuje, že zvířatům v létě srst jemná a na zimu nabírá na objemu.

Sdílejte