Lidské oko barevný ohňostroj potěší a na petardy jsme si již také zvykli. Domácí mazlíčci však tyto chvíle často neprožívají nejlepší. Jak s nimi zacházet a tyto nepříjemné chvíle jim co nejvíce zjednodušit?

Buďte se zvířátkem
„Obecně platí, buď s pejskem odejít, nebo ho nechat v tiché místnosti. Zvlášť když je akčnější, hysteričtější, a pan to ví, tak ideální je být s ním, odejít a nevystavovat ho napospas ohňostrojem.“

Co pomůže?
Pokud odejít není kam, pomohou pilulky, pasty nebo gely, dají se koupit u veterináře. „Pro ty největší hysterky jsou již rovnou sedativa, většinou v gelu, podají se pár hodin před tím, než nastane kritická doba. Mohou působit až 12 hodin a mají výhodu, že je stačí dát až v ten den, zatímco přípravky z bylinek se musí dávat několik dní předem, „popsala lékařka. Přípravky se volí na míru, silnější léky nejsou pro zvířata s nemocným srdcem nebo játry.

 

Pozor dávejte celý den
Veterinář Petr Staňa radí majitelům psů a koček odejít do míst vzdálených od civilizace, veterinář Ota Ondráček radí těm, kteří odejít nemohou, aby nenechávali zvíře samotné venku. Psa by neměli nechat běhat na volno, a to ani při venčení, první rány se na Silvestra ozývají už během dne.

Reakce mohou být různé
Problém je, že při útěku se vyděšený pes či kočka mohou také zranit a mohou vlézt do míst, kam by jinak nemohla dostat. „Znám případ, kdy pes ve strachu a zmatku přeskočil přes zavřené okno jen proto, že propadl zoufalé panice, utrpěl nervový otřes a za každou cenu chtěl zmizet,“ popsal Ondráček.

Reakcí na stres může být i agrese, zvířata se brání ohrožení. Uklidní je, když je pan nebo paní vezmou do náruče. Některá zvířata se dají zabavit hrou a rozptýlit. V každém případě nesmí zůstat vyděšené zvíře samo.

Výcvik na ohňostroj
Naučit zvíře, aby se petard a ohňostrojů nebálo, je možné. Většinou je to spojeno s celkovým výcvikem. Vychovaný pes, který zná základní povely, zvládá klidnější stresové situace. „Ale je to velmi individuální, může být pejsek, který má několik zkoušek, a když je bouřka, nebo bouchají petardy, tak se bojí.“

Sdílejte