Přestože se květinám daří zejména díky světlu, ani tmavý byt nemusí být pro ně překážkou. Stačí si jen vybrat ty správné. Tyto pokojové rostlinky vás budou těšit i tehdy, když do vašeho příbytku neproniká hodně slunce. Výhodou je, že je velmi jednoduše seženete a ve spojení s pestrým květináčem si vytvoříte doma útulné prostředí.

Kalatea
Jednoduchá ale krásná rostlinka kalatea pocházející z Ameriky je vhodná právě do tmavých bytů. Nejenže si na sluneční světlo nepotrpí, ale by jí mohlo i uškodit, protože kvůli slunečním paprskům její barva snadno vybledne. Kalatea je specifická barevnými vzory, které jsou pro každý její druh odlišné. Chcete-li, aby se jí u vás výborně dařilo, nezapomínejte ji častěji rosit a udržovat vlhkost vzduchu a půdy.

Sansevieria nebo tchýnin jazyk
K těm nejméně náročným rostlinám řadíme i Sansevieria, která je známá také pod názvem tchýnin jazyk a určitě ji znáte i ze školních oken. Zvládne se o ni postarat snad každý! Sansevieria totiž přežijí i sucho i nedostatek světla. Zničí jejich jen trvalé mokré prostředí a nízké teploty, ale to jen během vegetačního období. Tehdy hrozí hniloba kořenů. Můžete si vybrat z několika tvarů listů i zabarvení přesně takový druh, jaký se vám do bytu hodí nejvíce.

Ledviník
Z tropů Jižní Ameriky pochází i oblíbená kapradina ledviník, která se také s lehkostí vypořádá s nedostatkem světla. A v podstatě jí i takový zastíněn prostor vyhovuje mnohem více, proto ji vždy umísťujte k severnímu oknu nebo dále od okna. A když ledviník nepotřebuje světlo, o to více si potrpí na pravidelné rosení, vyšší vlhkost vzduchu či svěžest na listech. Pokud budete kapradina často rosit, bude stále svěží a nebudete ji muset odprášíme.

Mohlo by vás zajímat: Rostlinka jménem rodinné štěstí: Najde si místo i ve vašem příbytku?

Filodendron
I rostliny mohou dostat úpal. A jednou z takových je rostlina pro začátečníky – filodendron. Proto ho na přímé světlo nedávejte, raději ať má nedostatek slunečních paprsků. Je naprosto nenáročný, vyžaduje jen dostatek prostoru a vhodnou oporu, protože se jedná o popínavou rostlinu. I bez náročné péče se tak budete moci těšit z krásné lesklých listů filodendronu. Šťáva z této rostliny je jedovatá a může po požití poleptat sliznici.

Zelenec chocholatý
Jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin – zelenec se výborně hodí do visících květináčů. Jeho úzké listy vytvoří krásný vodopád a to i v případě nedostatku světla či vody. Nevadí mu ani cigaretový kouř, smog z ulice či dusné prostředí. Výhodou Zelenči je, že roste rychle a velmi jednoduše ho rozmnožíte pomocí dceřiných rostlinek. Navíc je považován za osvěžovač vzduchu.

Mohlo by vás zajímat: Nádherná ozdoba vašeho domova: S našimi tipy vám bude zornice vzkvétat

Potos zlatý
Pro tuto rychle rostoucí liánu je v tropických lesích typické omotávání se kolem kmenů a větví stromů. Proto nemá problém růst v polostínu či stínu a daří se jí iv bytech mimo slunečních paprsků. Slunce by listy potosu mohlo dokonce i spálit. Nejlépe vynikne v závěsné nádobě nebo tehdy, když roste kolem tyček. Potos možná znáte i pod názvem táhlý Jano a určitě jste ho už viděli, jak jsou jím často pokryty i celé stěny.

Lopatkovec
K rostlinám, které nepotřebují téměř žádnou péči, řadíme i známý lopatkovec. Možná právě proto se dá najít téměř v každé domácnosti. Jelikož mu škodí přímé slunce, je také vhodný do tmavších bytů. Pokud zapomínáte rostliny zalévat, je vhodný právě pro vás. Pokud jeho půda jednou za čas vyschne, nevadí mu to, dokonce mu to sluší.

Sdílejte