Znáte to. Máte vybraný model auta a hledáte mezi ojetinami to pravé. Máte nějaké požadavky na motor, na výbavu, na celkový stav a důležitým ukazatelem je počet ujetých kilometrů. Aby to mělo tak do 200 tisíc, říkáte si. No tak dejme tomu, že byste hledali starou Škodu 105 S a chtěli byste, aby aspoň nebyla shnilá. No ale co kdybyste narazili na kus, který nejenže není zrezlý, ale má najeto pouhopouhých 792 km? Ano je to tak – nenajela ani jeden 1000km. Tahle garážová královna se našla na Slovensku.

Jak je to možné? No úplně jednoduše. V roce 1985 si majitel tenhle kousek odvezl z AZNP, což byla tehdejší Škoda Auto, opravdu krátkou chvíli s ním jezdil a pak ho dal do garáže a bez nám známých důvodů už s ní ven nevyjel. Důkazem toho, že auto stálo 30 let opravdu zavřené a schované před světem, může být samolepka na čelním skle značící kulisu řazení, která za normálních okolností nevydrží moc dlouho. Když byl stroj objeven, byl samozřejmě pod velkým nánosem prachu, ale po vytažení na světlo světa bylo teprve zřejmé, o jak zachovalý kousek se jedná. Po výměně náplní a baterie a po odvzdušnění brzd a vyčistění palivové soustavy a svíček se jedná prakticky o stroj času, který pronikl 30 let do budoucnosti. Zkrátka přesně ten stav sběratelského kousku, který by chtěl každý.

Po tom všem vychvalování, ale musíme zmínit i pár, ne tolik senzačních, faktů. V době své výroby stál tento vůz pár tisíc korun a bohužel dnes tomu nebude jinak, protože se nejedná o žádný opravdu sběratelsky atraktivní model, jakým by byla například ještě starší Škoda 110R nebo snad dokonce 130RS. Dalším faktem je, že se jedná o úplně nejekonomičtější model, což znamená, že je tzv. úplně oholený. Žádné opěrky hlavy, ani madla dveří a budíky se ani nepodobají těm, které známe dnes.

Celý článek zde:
http://autozive.cz/nasla-se-zanovni-skoda-105-s-na-slovensku-za-30-let-s-ni-majitel-ujel-792-km/

Sdílejte