Hvězdník (Hippeastrum) je oblíbená cibulovitá interiérová rostlina, která na jaře kvete velkými dekorativními květy. Existuje mnoho barevných odrůd, nejčastěji jsou bílé, růžové a červené. Vyšlechtěné jsou různé varianty lišící se nejen barvou, ale i tvarem okvětních lístků. Květní pupen vyrůstá na dutém stvolu před olistěním, květů může být na jednom stonku několik. Abyste měli z nádherných květů radost i na příští jaro, přinášíme vám osvědčený postup, jak se o zornicí starat. Důležité pro rostlinu je, aby ve vegetačním období nabrala dostatek živin a před další sezónou potřebuje cibule odpočinek.

V březnu to začíná
Pěstování zornice začíná obvykle tak, že jste ji dostali rozkvetlou jako dárek, nebo jste si koupili kvetoucí rostlinu. Pokud jste se stali majitelem cibule, ta by měla být dostatečně velká (podle odrůdy obvod asi 16-20 cm), nepoškozená. Zda vykvete, závisí od předchozí péče. Cibuli zasaďte do středně těžké výživné půdy, polovina cibule by měla trčet nad povrchem. Pokud je cibule menší (dceřiné cibule), je pravděpodobné, že kvést bude až po 2-3 letech, když naroste do potřebné velikosti. Dejte jí šanci a starejte se o ni stejně jako o kvetoucí rostliny. Po manipulaci s cibulemi zornice si pečlivě umyjte ruce, obsahuje totiž toxické látky, které vám mohou způsobit zažívací potíže.

Mohlo by vás zaujmout: Rostlinka jménem rodinné štěstí: Najde si místo i ve vašem příbytku?

Co dělat po odkvětu?
Pokud vás velké zářivé květy zornice už potěšili a začínají vadnout, odstřihněte celou květní stonek, aby rostlinu zbytečně nevysiľovala, listy však ponechte bez zásahu. Hvězdník má ráda slunné místo, proto ji umístíte na okno s jižní nebo západní orientací.

Zálivku vyžaduje střední, v závislosti na světelných a teplotních podmínek dbejte, aby půda úplně nevyschla. Příliš vlhký substrát může způsobit hnití cibule, nebo její napadení plísní. Vodu nelijte přímo na cibuli ani do listů.

V letních měsících můžete zornici vynést na balkon nebo do zahrady na světlé místo, kde bude mít dobré podmínky pro načerpání živin. Dobré olistění podporuje metabolismus rostliny, proto ji chraňte před letními bouřkami a krupobitím, které by je mohly poškodit.

Příprava na zimní spánek
S příchodem chladnějších nocí koncem léta přemístěte zornici znovu na okno, riziko poškození cibule je zejména při ranních mrazech. Listy postupně s příchodem podzimu začínají žloutnout a schnout, rostlinu zalévejte tedy méně ještě i během října. Začátkem listopadu ji přestaňte zalévat úplně a celý květináč přemístěte do místnosti, kde nemrzne, ale zároveň není ani příliš vlhká. Cibule jsou totiž háklivé na napadení plísněmi. Seschlé listy odstřihněte. V tomto období můžete rostlinu přesadit, aby měla na jaře dostatek živin, oddělit menší dceřiné cibule a zasadit je samostatně. Mateřská rostlina může vytvořit během vegetačního období až pět dceřiných cibulek. Na podzim je také vhodná doba na výměnu vlastních cibulek za jiné barevné odrůdy od jiných pěstitelů.

Mohlo by vás zaujmout: Nenáročná kráska orchidej: Ten pravý květ do vašeho příbytku

Období klidu
Až do konce února ponechte odpočívající zornice v chladné místnosti, kde teplota neklesne pod bod mrazu a nevystoupí nad 15 stupňů. Místo by nemělo být příliš světlé.

Nový start
S přicházejícím jarem začněte zornicí probouzet. Mírně ji polijte jednou za 2-3 dny, až začne cibule rašit, přemístěte ji na okno, po vzrostlých stonky asi na 8-10 cm zálivku zvyšte. Používejte odstátou vodu. První začne rašit květní stvol, který růstem předčí listy. Vyvíjí se na něm květní pupen a po dosažení délky 30-80 cm začne rozvíjet jeden nebo několik 10-15 cm velkých květů. Na jednom stonku jejich může být až šest. Pokud pěstujete několik zornic, můžete rostliny probouzet postupně s odstupem 10-14 dnů. Dopřejete si tak delší období, kdy se můžete těšit z kvetoucí krásy.

Sdílejte