Tradice obdarovávání blízkých či známých květy se údajně začala již v 16. století ve Velké Británii. Různé druhy květin, jejich barvy, dokonce i tvar kytice symbolizují různé skutečnosti a hodí se na různé příležitosti. Abyste ve správnou chvíli vybrali ty správné květiny, inspirujte se těmito radami.

Na barvě záleží
Možná si to často ani neuvědomujeme, ale různé předměty a výrobky jsou označovány barvami, které podvědomě vnímáme, a tak se nám jejich významy i zapisují do paměti. Tak například při nedávných výzkumech, které vedly k popsání psychologického významu barev, nejvíce lidí připsalo zelenou barvu jemně perlivé minerálce, fialovou perlivé a modrou neperlivé minerálce. Jak tedy vědci popsali význam faireb?

Bílá – je barvou čistoty a symbolizuje nevinnost, věčnost, mír, ale také prázdnotu. Psychologicky je bílá výrazem uvolnění, osvobození od všech překážek. Představuje absolutní svobodu pro všechny možnosti a zároveň vyjadřuje věrnost.
Červená – je barvou vzrušení, agrese, životní síly, lásky. Je to energická barva, která způsobuje mnoho emocí buď v pozitivním nebo negativním smyslu. Ve vztahu probouzí touhu a vášeň. Oblibují ji zejména lidé, kteří dokáží projevovat něžnost a lásku.
Růžová – je barva jemnosti, harmonie, romantiky a lásky. Vyjadřuje nevinnost a přátelství, je opakem vášnivé syté červené. Oblibují ji zejména citlivé a romanticky založené duše.
Žlutá – je barva energie, pozitivního postoje, radosti a naděje. Kulturní je však spojována se závistí a může symbolizovat nenaplněnou lásku.
Oranžová – je barvou kreativity, optimismu a radosti. Spojuje v sobě vlastnosti červené a žluté barvy, a tak vyjadřuje energii a pozitivní postoj.
Fialová – je barvou citlivosti, duchovní síly, tajemnosti a znepokojení. Oblibují ji zejména senzitivní a kreativní lidé. Darováním fialového květu vyjadřujete úctu a obdiv.
Zelená – je pozitivní barva, připomíná přírodu, něco zdravé, přirozené. Působí uklidňujícím a vyjadřuje optimismus a životní sílu.
Mohlo by vás zaujmout: Blíží se vaše výročí svatby? Překvapte polovičku originálním nápadem!

Co vyjadřujete?
Pokud chcete obdarovanému vyjádřit lásku, zvažte červenou, růžovou nebo fialovou růží. Pokud ho však příliš neradi a přesto jste se rozhodli darovat mu květiny, zvolte žlutou barvu, například hortenzie. Přátelství můžete vyjádřit růží v růžovém odstínu nebo orchidejí. Pokud váš vztah charakterizuje vášeň, zvolte sytě červenou růži nebo oranžovou lilii, která vyjadřuje touhu po obdarovaném člověku.

Při narozeninách je pestrost namístě
Pokud má váš blízký narozeniny, vhodná je pestrá a veselá kombinace barev a různých druhů květin. Pouvažujte nad klasickými růžemi, ale i liliemi, tulipány, konvalinkami, kopretinami, orchidejemi, slunečnicemi. V takovém případě se florista klidně může inspirovat moderními trendy, popustit uzdu fantazii a zakomponovat i méně obvyklé prvky.

Mohlo by vás zaujmout: 11 maličkostí, které udělají den krásnějším: Zkuste jejich účinek i vy!

Na svatbu krémový luxus
Pokud se však chystáte gratulovat na svatbu, zvolte raději jednobarevnou krémovou kytici, případně různé odstíny jedné barvy, kytice tak bude působit romantičtější. Hodí se spíše luxusnější vypadající květy. Vhodné jsou bílé lilie, samozřejmě růže, kaly nebo pivoňky. Pokud jste však nevěstou, doporučujeme kombinaci jemných barev jako jsou růžovo-fialovo-bílé kytice a podobně. Působí romanticky a v kombinaci s bílými šaty nevzniká rušivý kontrast.

Smutek v řeči květin
Pokud potřebujete věnec na pohřeb, rozhodující je zejména věk zesnulého. Pro starší zesnulých jsou vhodné kulaté nebo oválné věnce krémové, žluté či bílé barvy jako jsou gerbery, narcisy, antúrie či růže. Pokud jde o mladšího zesnulého, věnec může být ve tvaru srdce nebo dokonce andělského křídla. Vhodné jsou v takovém případě orchideje, lilie a také růže.

Sdílejte