květiny, barevné tulipány

Lichořeřišnice je léčivka žádaná zejména v chřipkových obdobích, ale pro své sýtofarebné květiny se s oblibou pěstuje v předzahrádkách. Obsahuje velké množství vitamínu C, má silné antibiotické účinky a její listy a plody se mohou použít jako zelenina do salátu.

Lichořeřišnice se z Peru dostala do Evropy díky španělským kolonizátorům. Ti si už v 16. století všimli její blahodárné účinky a začali ji využívat jako přírodní širokospektré antibiotikum. Léčivá je celá rostlina, listy, květy i semena. Využívá se ve formě tinktury z pupenů nebo jako výtažek z celé rostliny, případně uvařit čaj z čerstvých listů.

Bakterie a viry nemají šanci
Lichořeřišnice má silné antibiotické, antivirové a antibakteriální účinky. Využít ji lze v mnoha případech:

pomůže při chřipce, nachlazení, bolestech v krku či zánětech dýchacích cest,
snižuje teplotu,
eliminuje kašel,
zabíjí streptokoky a stafylokoky,
při bakteriálních onemocněních zkracuje dobu léčby a zamezuje opakovanému vrácení nemoci.
v počátečním stadiu bakteriální nákazy dokáže lichořeřišnice zcela zastavit její rozvoj,
jako prevenci vzniku chorob a jako prostředek posílení snížené imunity.
Pokud se přece jen rozhodnete užívat chemicky vyrobené antibiotika, dopřejte si k nim čaj z lichořeřišnice. Zesílí jejich účinek a urychlí vaše vyléčení. Léčivé účinky lichořeřišnice se neomezují pouze na bakterie, její konzumace zabraňuje i množení virů a růstu plísní. Dobré výsledky se dosahují i při léčbě zánětů zvukovodu, zvláště pokud nezabírá antibiotická léčba.

Mohlo by vás zaujmout: pomocnice lichořeřišnice: Pro vaše tělo toho dokáže udělat opravdu hodně

Zdravé močové a pohlavní ústrojí
Lichořeřišnice je je také vhodná k léčbě zánětlivých onemocnění ledvin a močového měchýře. Muži ji ocení při prevenci a léčbě onemocnění prostaty. Ženám uleví při zánětech vaječníků a ženských pohlavních orgánů. Na jejich léčbu je dobrý například sedací koupel.

Trávicí trakt
V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, která je často původcem žaludečních vředů a Escherichia coli (E. coli), která způsobuje nepříjemné záněty. Velmi pozitivně působí při infekčních průjmech a dokáže zlikvidovat i bakterii salmonely. Rozdrcené semena vypuzují hlístice. Rozdrcené semena se používají jako koření a povzbuzují trávení.

Lék na vypadávání vlasů a hojení ran
Tinktura z lichořeřišnice lze úspěšně použít proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu. Připravte si ji podle následujícího receptu:

Stejný díl kořene kopřivy, listu a květu lichořeřišnice a jemně nařezaných větviček buxusu zalijete 60% alkoholem v poměru 1 díl bylin a 5 dílů alkoholu. Nechte 3 týdny louhovat a po scezení používejte na masáže hlavy.

Čerstvě rozdrobené listy dezinfikují rány a urychlují jejich hojení. Rozdrcené semena lichořeřišnice se používají na obklady na bolavá místa.

Mohlo by vás zaujmout: Zázračná pampeliška: Pomůže při poruchách trávení ba i při rakovině

Dlouhodobé používání
Velkou výhodou užívání lichořeřišnice je její velmi dobrá snášenlivost a možnost užívání v delším časovém období bez možnosti předávkování. Lichořeřišnice se také dobře snáší v kombinaci s jinými bylinami či chemicky vyrobenými léky. Lichořeřišnice lze užívat dokonce i v průběhu těhotenství a při kojení. Čerstvou a syrovou rostlinu a semena třeba konzumovat pouze v malém množství, jinak by mohly vyvolat problémy.

Jak ji vypěstovat doma?
Lichořeřišnice je vytrvalá, vzácně jednoletá bylina. Nejlépe se jí daří na slunném bezvětrném místě nebo v polostínu. Semena vysazujeme asi v dvaceticentimetrové vzdálenosti od sebav polovině dubna až v květnu, nejlépe do zavlažovaná jamek nebo potůčky. Lichořeřišnice se daří na všech druzích dobře propustné půdy. Při jejím pěstování platí zásada, čím je půda chudší na živiny, tím bohatší jsou její zářivé květy a semena. Pokud chceme získat rostlinu s krásnými listy, vysazujeme ji do úrodné půdy. Na pohnojeném pozemku tedy bujně roste, ale málo kvitne.Vhodné je rostlinu předpěstovat v květináči a do zahrady ji vyložit až po mrazech. Rostliny nesnášejí přesazování – jsou křehké a snadno se poškodí. Listy kapucínok jsou odolné proti mšicím, ale rady si na nich pochutnávají housenky. V nádobách mohou květy převislé přes okraj nebo je můžeme nechat pnout se na oporu.

Mohlo by vás zaujmout: Slunečnicová semínka: Snižují krevní tlak a působí protistresujúco

Jak na sběr?
Lichořeřišnice kvete od léta do podzimu žlutými, oranžovými nebo červenými květy, z nichž vznikne plod – tobolka se třemi semeny. Tobolky na sušení sbíráme až když jsou dozrálé, obvykle v září a říjnu. Dozrálé semínka mají hnědou barvu. Mladé zelené (můžeme sbírat od června) je můžeme nakládat do octa spolu s pupeny lichořeřišnice, podobně jako kapari. Sušíme v tenkých vrstvách na čistých papírech ve sklenících a pokud je hezky, i venku na slunci. Listy a květy sklízíme průběžně.

Využití v kuchyni
Šťáva z lichořeřišnice má ostrou chuť, proto je nejlepší je pít ji po jídle s podmáslím nebo spolu s ovocnou šťávou. Můžeme si připravit čaj ze dvou čajových lžiček semen, které krátce povaríme.Chuť čerstvé rostliny je mírně kořeněná, někdy ostřejší, připomíná řeřichu, ředkvičku nebo křen. Květiny a listy můžeme sbírat celé léto a přidávat je do salátů namísto rukoly, do pomazánek, polévek případně na obložené chlebíčky. Nezralé plody a pupeny květů se nakládají do octa jako náhražka kapary. Mladé semena lichořeřišnice můžeme používat jako náhradu křenu. Semena mají z celé rostliny najpikantnejšiu chuť a na rozdíl od ostatních částí rostliny mohou při zvýšené konzumaci způsobit průjem.

Sdílejte