Hyperaktivní nebo dráždivý močový měchýř je velmi choulostivý a nepříjemný problém, který dokáže pořádně zkomplikovat život. Projevuje se hlavně náhlou a urgentní potřebou močení a často přichází v té nejméně vhodné chvíli.

O co vlastně jde?
Zdravý člověk dokáže v močovém měchýři udržet až kolem 600 ml moči. Hromadění moči v měchýři způsobuje roztahování svaloviny a dráždí nervové buňky. Obvykle pociťujeme potřebu močit až když je měchýř plný. Může se však stát, že nutkání přijde i tehdy, když je měchýř naplněn jen částečně. Zdravý člověk dokáže proces ovlivňovat a rozhodne se kdy měchýř vyprázdní. Ale pokud dojde k nadměrné aktivitě močového měchýře, svaly se stáhnou a vypuzují moč při poloviční náplní přičemž tento proces nedokážeme zastavit.

Co je normální a kdy už se jedná o problém?
Problém je hlavně urgentní a náhlé močení, které vás zastihne v divadle, na cestě do práce, na obědě a vy ho nedokážete ovládnout. Prostě vás zastihne kdekoliv a kdykoliv bez varování. Dalším znakem, že něco není v pořádku je příliš časté močení. Zdravý člověk chodí na toaletu přibližně jednou za 3-4 hodiny, tedy asi 7 krát za den. Pokud musíte jít během noci jeden či dvakrát, je to ještě normální. V případě, že potřebujete močit častěji, je možné, že máte co do činění s hyperaktivním močovým měchýřem. Asi největším a nejnepříjemnějším průvodním jevem je inkontinence, tedy neschopnost udržet moč.

Mohlo by vás zajímat: Když měchýř neposlouchá: Jak si poradit s příliš častým močením?

Koho postihuje nejčastěji?
Hyperaktivní močový měchýř trápí častěji ženy, přičemž si tento syndrom vyžaduje vyšetření u urologa. Ten by měl díky komplexnímu vyšetření vyloučit jiné možné příčiny nebo diagnózy. Výskyt tohoto syndromu roste s věkem, náchylnější jsou tedy ženy po čtyřicítce. To ale neznamená, že mladší ročníky jsou v bezpečí. Syndrom se totiž objevuje iu dětí, nejčastěji ve věku 7-12 let bez rozdílu pohlaví.

Léčba hyperkatívneho močového měchýře
Léčba musí být komplexní a skládá se z několika kroků. Jako první přicházejí na řadu režimová opatření. Ty sestávají ze změny životosprávy, návyků, dietická opatření a změny pitného režimu. Ve večerních hodinách by měl být příjem tekutin omezen, minimalizovat by se měl také příjem kofeinu tedy kávy, ale i čaje či colových nápojů. K režimním opatření patří i trénink a posilování svalů pánevního dna, Kegelovy cviky.

Dále léčba zahrnuje i podávání léků na usnadnění fáze močení. Zároveň by měly snižovat kontrakce hladkých svalů, které mají mě starosti vypuzovací funkci močového měchýře. Pokud vám byl diagnostikován syndrom hyperaktivního močového měchýře, nějakou dobu potrvá, než léčba učínkuje. V případě, že taková opatření nezaberou, ke slovu se dostává chirurgie.

Mohlo by vás zajímat: Zkroťte svůj močový měchýř: Abyste nemuseli na toalety utíkat příliš často!

Dobrá rada nad zlato
Hoďte stydlivost za hlavu a pokud jste to ještě neudělali, navštivte jej. Je možné, že tímto syndromem netrpíte a jde jen o zánět močových cest – pokud se diagnóza potvrdí, třeba zahájit co nejdříve s léčbou.
Myslíte si, že když budete méně pít, budete i méně močit? Omyl! Denně byste měli vypít cca 2 litry tekutin. Čím koncentrovanější moč bude, tím více bude dráždit měchýř a močit budete stále stejně často. Přidat se však mohou komplikace způsobené dehydratací.
Při cestování vlakem či letadlem neváhejte požádat o místo, které je nejblíže k toaletám. Budete to mít blízko a nebudete neustále omezovat cestující kolem sebe.
Pokud máte problém s inkontinencí, používejte zdravotnické pomůcky jako jsou speciální vložky, vložné pleny nebo plenkové kalhotky. Budete tak mít jistotu, že o úniku moči budete vědět jen vy.

Sdílejte