Kvalitní neředěné mléko není jen chutným nápojem, ale také jedinečným zdrojem devíti základních živin, které tělo potřebuje denně přijmout. Díky šálku mléka tedy poskytnete organismu pravidelný přísun vápníku, bílkovin, draslíku, fosforu, riboflavinu, niacinu a vitamínů A, D a B12.

Zmíněné živiny přirozeně přijímáte i konzumací jiných mléčných výrobků. Například sýry obsahují ještě více vápníku, ovčí mléko obsahuje zase více bílkovin než kravské a jogurty jsou obohacené o probiotické kultury. To, že mléko díky vápníku a vitaminu D pomáhá udržovat zejména zdravé kosti, je známé. Existuje však mnohem více důvodů, proč byste si měli dopřát alespoň sklenici mléka denně. To samozřejmě neplatí pro lidi trpící intolerancí laktózy.

Buduje svaly
Pro silné a pevné svaly je nutný pravidelný přísun bílkovin. Mléko je pro budování svalové hmoty jedním z nejlepších přírodních zdrojů kvalitních proteinů. Ty mléčné se dělí na syrovátkové (20%) a kaseinové (80%). Zatímco syrovátkové bílkoviny se rychle štěpí na aminokyseliny a tím se snadněji dostávají do krve, kasein se vstřebává pomaleji. Tělo tak díky tomu získává proteiny po delší dobu. Sklenici mléka po tréninku pomáhá tělo hydratovat, buduje svaly a napomáhá k rychlejší regeneraci.

Mohlo by vás zaujmout: Vše o mléce: Jak se zpracovává a které je pro vás nejzdravější?

Posiluje zuby
Mléko obsahuje množství vápníku, fosforu a jódu potřebných k remineralizaci zubní skloviny. Kasein vytváří na jejím povrchu tenký film, který zabraňuje ztrátě vápníku a fosfátů. K té dochází tehdy, když jsou zuby vystaveny působení kyselin v potravinách a nápojích. Díky tomu mléko předchází vzniku zubního kazu. Ideální je však kozí mléko, které obsahuje nejméně sacharidů (nejvíce jejich obsahuje ovčí).

Podporuje zdravý spánek
Existuje několik příčin, které ovlivňují kvalitu spánku. Ať už se vám těžko usíná z jakéhokoliv důvodu, sklenici teplého mléka před spaním není jen babské řadou. Obsahuje totiž aminokyselinu tryptofan, která pomáhá vyvolat ospalost. Tělo tuto aminokyselinu přeměňuje na neurotransmiter zvaný serotonin. Ten ovlivňuje nejen náladu, paměť, vnímání bolesti, chuť k jídlu, ale i spánek. Vápník zase pomáhá k produkci melatoninu, hormonu, který zajišťuje zdravý a kvalitní spánek.

Mohlo by vás zaujmout: Pro alergiky i proti rakovině: Zkoušeli jste už kozí mléko?

Hydratuje organismus
Základem pitného režimu by sice měla být voda, ale i mléko je vhodnou volbou i pokud jde o hydrataci organismu. Po aktivním tréninku dodá tělu zároveň vyčerpány elektrolyty, potřebné pro nervy, srdce a svaly. Ideální na hydrataci je ve srovnání s jinými nápoji právě odstředěné mléko, které má (až na počet vitamínů) téměř stejný obsah živin než čerstvé mléko.

Prospívá paměti
Lépe řečeno, zabraňuje zhoršení jeho kognitivních funkcí. Mléko údajně posiluje mozek a funguje iv prevenci proti vzniku Alzheimerovy choroby. Podle studie vědců z Oxfordu publikované v American Journal of Clinical Nutrition by člověk měl denně vypít 2 sklenice mléka. Tak by mít dostatek důležitého vitaminu B12. Jeho obsah v mléce sice není tak vysoký, jako například v mase, ale tělo ho dokáže vstřebat a následně využít větší množství. Teorie, že čím je člověk starší, tím méně mléka by měl pít, tedy není zcela pravdivá. S přibývajícím věkem totiž dochází ke zhoršení kognitivních funkcí a oslabení schopnosti zapamatování. Pravidlenou konzumaci nízkotučného mléka však dochází ke zpomalení podobných komplikací.
Vitamin A přítomný v mléce podporuje správné fungování trávicího systému tím, že napomáhá tvorbě látek zvaných retinoidy. Jejich úkolem je zabránit vzniku zánětu zažívacího traktu. Mléko zároveň působí jako antacida, tedy látky, které neutralizují kyseliny v žaludku a zmírňují pálení žáhy. Pro celkové zlepšení trávení se doporučuje pít studené pasterované mléko.

Podporuje zdraví pleti i vlasů
Mléko se v kosmetickém průmyslu využívá doslova po staletí. Jeho výhody využívala již samotná Kleopatra, která si často dopřála mléčné lázně, které jí zajistily mladistvou, hladkou a bezchybnou pleť. Aminokyseliny pomáhají chránit pokožku před sluncem a udržují ji hydratovanou. Kyselina mléčná pomáhá odstranit odumřelé buňky a jiné nečistoty. Po horké koupeli si proto pomocí vatového tampónu přetřete pokožku ještě plnotučným mlékem. Proteiny, vápník a minerální látky zase podporují růst vlasů a zároveň jejich hydratují. Před použitím šamponu vetřete plnotučné mléko přímo na pokožku hlavy a nechte ho několik minut působit. Pak ho opláchněte a vlasy umyjte tak, jak jste zvyklí.

Sdílejte